Mul tekkis üks päev selline küsimus. Kas peaks jälgima mitut Instagrami rahakontot või piisab, kui jälgid Kristi Saaret?
Kristi Saare InstaStoryd on ju legendaarseks saanud ja annavad palju rahatarkust. Sellises mõnusas meelelahutuslikus võtmes.
Kui peaks valima ainult ühe Instagrami rahatarkuse teemalise konto, siis jah: selleks peaks olema @kristiinvesteerib.
Aga võimalusel võiks jälgida siiski rohkem, kui ühte rahatarkuse kontot. Miks?
Erinevad vaatenurgad
Rahatarkuses (mulle meeldib see mõiste, sest see on laiem, kui investeerimine) on teatud põhimõtted, mida võib öelda, et kõik jagavad, sest need on üldreeglid, millest lähtuda.
Nagu ikka on reeglitel alati erandeid. Ja need erandid võivad olla väga erinevad, sest inimesed on erinevad ja olukorrad on erinevad.
Sellepärast ei saagi investeerimisoovitusi anda, kuigi tihti inimesed tahavad lihtsaid lahendusi ja konkreetseid soovitusi ehk et keegi otsustaks nende eest.
Keegi teine ei saa sinu eest otsuseid teha, sest sina pead nendega elama.
Alati küsi miks?
Veidi parafraseerides Simon Sineki raamatu pealkirja “Esmalt küsi “miks”?”, tasub alati üldreeglid enda jaoks läbi mõelda. Miks see on nii ja kas see kehtib ka minu puhul ja antud olukorras.
See on üks põhjus, miks mina hakkasin blogima. Hea näide on meelerahu teema.
Mind häiris, et sel teemal justkui oleks üks kõigile sobiv reegel, et alustada tuleb meelerahufondist ja see peaks olema 3-6 kuu kulude suurune.
Kui vaadata seda teemat lähemalt, siis on sellel üldreeglil mitmeid nüansse, nt kas arvestada fondi suuruseks minimaalsed kulud või kuu sissetulek. Mõne jaoks on hoopis 1 kuu piisav, teisele ei piisa meelerahuks ka 12 kuu sissetuleku summast.
Neist nüanssidest räägitakse ka, aga need kipuvad selle üldreegli taha ära kaduma. Sest nagu ma mainisin me aju tahab lihtsaid lahendusi. Kuuled seda reeglit ja nii on. Ei hakka enam edasi mõtlema.
Kui see paneb sind tegutsema, siis väga tore!
Aga kui sa oled elanud seni palgast palgani ja sul pole sentigi säästetud, siis mõte 6 kuu palga säästmisest enne, kui saad hakata investeerima, võib mõjuda masendavalt. Ja võimatuna.
See on lihtsalt üks näide ja minu mõtteid meelerahu teemal ja miks minu jaoks tuleks mõelda sellest laiemalt, kui ainult meelerahufondist, saad lugeda siit.
Maailm ei ole must-valge
Kuigi me väga tahaks lihtsaid lahendusi, siis maailm ei ole must-valge. Investeerimise saab teha võimalikult lihtsaks ja passiivseks, nt püsimakse III sambasse, aga ka selleks peab kõigepealt midagi tegema: fondi valima ja püsimaksekorralduse tegema.
Kohe, kui sooviks siit edasi minna läheb otsuse tegemine keerulisemaks ja seetõttu võiks jälgida rohkem, kui ühte Instagrami kontot.
Samas ei pea ka liiale minema, sest palju infot kordub. Need samad üldreeglid.
Me elame infoühiskonnas, kus infot on tohutult ja selles on keeruline orienteeruda. Ka seepärast on mõistlik jälgida näiteks 3-5 Instagrami kontot, kes sulle seda infot vahendavad.
Aeg-ajalt tee inventuur, sest osad kontod muutuvad passiivseks ja jooksvalt tuleb juurde uusi tegijaid. Samuti võib sind nüüd kõnetada keegi, kes esmapilgul ei tundunud sinu jaoks huvitav.
Minu 5 Instagrami rahakonto soovitust
-
- Kristi Saare – legend. Saad kõik oma küsimused ära küsida:) Ei pea isegi rahaga seotud olema:)
- Mikroinvestor 🙂 – alustamine ja psühholoogia, väikeste sammudega tähtede poole!
- Kristjan Liivamägi – professor – kui tema raamatud loetud või ei viitsi lugeda, siis siit saab neid teadmisi tüki kaupa. Teadmised ja kogemused.
- Rahaküpsis – infopank ehk ei pea ise infot otsima. Kaasa tasuks siiski mõelda.
- Miljonineiu – noorelt noorele. Vanusepiirangut ei ole, aga väga inspireeriv, et noor inimene tegutseb oma tuleviku nimel.