Balti börsil on hea lihtne ja soodne alustada, kuid tasub meeles pidada, et tasuks alati määrata nii ostmisel kui ka müümisel limiithind. Et ei tekiks ebameeldivaid üllatusi.
Balti börsil ostes-müües ei ole LHV-l ja Swedbankil enam teenustasusid (SEB-il 1€), võid osta kasvõi 1 aktsia kaupa. Lisaks on koduturul see eelis, et vähemalt osaliselt on mõni ettevõte ikka tuttav ka ilma uurimata.
Kes meist ei teaks Kaubamaja?
Esimese ostu tegemine
Esimese ostu tegemine võib tunduda keeruline ja hirmutav. Nagu ikka esimesed sammud.
Sain hiljuti tagasisidet, et just orderi sisestamine tundub väga keeruline. Tegelikkuses ei ole orderit sisestades võimalik väga palju eksida. Siiski tahan eraldi rõhutada, et Balti börsil tuleks orderit sisestades alati kasutada limiithinda. Erinevalt näiteks USA turust.
Mis on limiithind?
Limiithind tähendab sinu poolt määratud hinda, millest kallimalt sa ei ole nõus ostma või odavamalt müüma.
Vahest võib juhtuda, et saad aktsia hoopis enda määratud limiithinnast odavamalt või ei õnnestu hoopis tehingut teha, sest keegi pole valmis sulle sobiva hinnaga müüma. Viimasel juhul võid hinda korrigeerida.
Kuid miks seda limiithinda üldse määrata?
Alustades mina ei kasutanud limiithinda, sest ma ei teadnud, et seda tuleks Balti börsil teha. Mõtlesin, et mulle sobib ka turuhinnal ostmine, sest olin teadlik, et turgu ajastada nagunii ei õnnestu.
Alguses läkski kõik hästi, aga siis sain mõned üllatused.
Balti börs on lihtsalt nii väike, et aktiivseid ordereid võib olla igasuguste erinevate hindadega ja väiksuse tõttu just need täidetud saada. Turuhinna puhul oleks tegemist justkui loteriiga, mis hinnaga lõpuks aktsia saad.
Parim näide: TextMagic
Hiljutise IPOdroomi (st on toimunud palju IPOsid ehk tulnud palju uusi ettevõtteid börsile) valguses on heaks näiteks TextMagic.
Paljud olid jätnud limiithinna määramata ning seetõttu õnnestus osadel müüjatel saada peale IPOt kiirelt väga suur kasum. Õnnetud ostjad väga õnnelikud ilmselt ei olnud.
See võib alguses päris ära ehmatada. Said küll soovitud aktsiad, aga kohe hakkas hind oluliselt allapoole tulema.
Võis jääda väga kehv tunne, kuid tegelikult ei tasu nukrutseda. Õppetunnid tulevad ikka tegutsedes. Isegi siis, kui oled kuulnud, et peaks limiithinna panema, võib see kas ununeda või lihtsalt tunduda, et milleks?
Limiithind tasub aga kindlasti alati Balti börsil tehinguid tehes määrata.
Edukaid tehinguid!
Kui soovid saada lühikesi abimaterjale, mis aitavad investeerimisega alustamisel, siis liitu Mikroinvestori meililistiga.
Hiljuti soovisn osta 5 aktsiat, määrasin ka limiidihinna ning tehingut ei toimunud. Ehk siis määrasin liiga madala hinna.
Samas näen, et päeva jooksul on minu limiithinnast veel madalamaltki tehinguid toimunud. Mille alusel need ostu- müügitehingud kokku pannakse?
Kes ees, see mees. Ehk et keegi jõudis ette. Ei pruugi kõigile jaguda selle hinnaga aktsiat (või odavamat). Kui vaadata ordereid (sel ajal näeb, kui börs avatud: turu sügavuse all), siis näeb mahte. St mitu aktsiat on mis hinnaga müügis ja vastupidi, mis hinnaga soovitakse osta, kui palju aktsiaid.
Vahest saab nt 1-2 aktsiat soovitud hinnaga ja rohkem pole. Sel juhul täidetakse order osaliselt. Siis saab valida, kas jään ootama, et ehk tuleb veel selle hinnaga aktsiaid müüki või tõstan oma limiithinda.