Ehk soovitus “fake it till you make it”. Seda soovitust olen kuulnud nii palju uue töökoha, valdkonna või ettevõtlusega alustamise kontekstis.
Eeeeeee, ei!
Minu arvates on see nii vale soovitus ja läheneb probleemile väga vale nurga alt. See soovitus eeldab, et uues olukorras peab kohe olema perfektne ning survestab töötajat teesklema, varjama ja isegi valetama.

Mis on “fake it till you make it”?
Küsisin seda AI-lt: “Väljendit “fake it till you make it” võib eesti keelde kõige lähedasemalt tõlkida kui “teeskle, kuni sa saavutad” või “näita välja, kuni see reaalsuseks saab”. Selle väljendi all mõeldakse strateegiat, kus sa käitud enesekindlalt ja kompetentselt isegi siis, kui sa seda tegelikult ei tunne või ei ole.
Positiivse külje pealt toob AI välja, et tegemist on olukorraga, kus sa ei tunne end täiesti valmis olevat, vaid õpid tegutsemise käigus. See on kindlasti asi, millega ma 100% nõustun, aga ka siin ma juhiks tähelepanu väljendile “täiesti valmis olemine”. Mis see on?
Kas me saame kunagi olla täiesti valmis?
Mina arvan, et ei saa. See väljend pigem viitab justkui arenguruumi enam polegi, sest olen ju täiesti valmis saanud.
Nii nagu Tallinn ei saa kunagi valmis, ei saa ka keegi meist.

Toon paralleeli rahatarkuse ja investeerimisega. Üks viga mida tehakse on õige hetke ootama jäämine, sest ma pole veel “täiesti valmis”. Seda õiget hetke aga ei tulegi, sest alati on veel midagi uurida ja õppida. Nii võibki õiget hetke ootama jääda.
Kas uuel töökohal peab end kohe tundma nagu kala vees?
Olen kuulnud soovitust “fake it till you make it” kõige rohkem just uue töökohaga seoses. Minu jaoks see soovitus viitab justkui peaks end kohe tundma täieliku profina. Nagu kõik ootaksid seda sinult.
See on ju täiesti ebamõistlik eeldus.
Kui sa tunned kohe, et oled täiega tegija, siis kas sa oled liiga ennast täis või sa valisid liiga lihtsa töö enda jaoks. Sul hakkab siis ju peagi igav, kui kõik nii lihtne on.
Ei ole ju normaalne eeldada, et uus töötaja kohe kõike teab ja oskab. Vastupidi, normaalne tööandja näeb vaeva, et sisseelamine oleks võimalikult sujuv ning pakub selleks igakülgset abi ja toetust.
Enda kogemusest mäletan, et uuel töökohal olid esimesed kuud alati väga põnevad, aga ka väsitavad. Iga päev õppisin nii palju uut. Ükskõik, kui palju ma varem teadsin või kui hea spetsialist ma olin. Igal õhtul vajusin rampväsinuna, aga tavaliselt rahulolevana voodisse.
Olin jälle nii palju targem ja parem oma töös.
Ja siin ei ole küsimus minu oskustes ja kogemustes. Igas uues rollis on palju uut õppida. Alati.

Kas sattusid siia kogemata?
Mul tuleb silme ette olukord unes või filmis, et oled täiesti ootamatult sattunud mingisse olukorda ja pead seal hakkama saama.
Näiteks sarjas “Samantha Who?” tekkis peategelasel õnnetuse tagajärjel täielik amneesia – ta ei teadnud enam, kes ta on. Loomulikult ei mäletanud ta mitte midagi oma tööst ja millegipärast ei saanud ta ju tööl öelda, et tal on amneesia (muidu poleks saanud sel teemal nalja teha).
Ta oli justkui tundmatus kohas vette visatud ja pidi ujuma hakkama.

Uuele tööle asumine ei peaks päris niimoodi olema ega tunduma. Sind on mingil põhjusel sellele tööle valitud. Ma eeldan, et sa ei valetanud tööintervjuul nagu Samantha selles sarjas tegi näo, et ta teab küll, millest koosolekul on juttu, kuigi keegi polnud talle isegi öelnud, mis valdkonnas ta tegutseb. (sari on väga hea, soovitan!)
Autentsus
Õnneks rõhutatakse järjest enam autentsuse olulisust. Ole sina ise. Isegi sotsiaalmeedias.
Milleks siis soovitus teeselda? Mida see sulle annab? See ei pane sind ennast enesekindlamalt tundma (isegi, kui sa seda loodad).
Teesklemine ja vigade varjamine on vale, aga lisaks sellele vaimselt väga koormav. Suur osa sinu energiast läheb teesklemisele. See võib tekitada stressi, ärevust ja läbipõlemist.
Lisaks võib sind halvata hirm vigu teha. Kuidas nii üldse tegutseda saab?
Kuidas sa saad õppida? Abi küsida?

Autentsus loob usaldust, on aluseks headele suhetele ning tagab pikaajalise edu. Tänu autentsusele võib selguda, et see töökoht ei sobigi sulle. Kui sa pidevalt teeskled, võid ise hakata tahtmatult valesti uskuma, et sulle see töö sobib.
Sisseelamine
Kas sa oled kogenud esimest tööpäeva, kus sulle näidatakse, et siin on sinu laud ja tool ja arvuti. Halvimal juhul pead ootama, et sa arvutisse juurdepääsu saad. Veidi paremal juhul öeldakse sulle, et loe mingeid dokumente ja vii end kurssi. Ja ongi kõik. Tere tulemast uuele töökohale!
Mina olen. Korduvalt.
Mingil määral on see vajalik. Peabki end kurssi viima. Ja vähemalt ei pandud kohe mingeid keerulisi probleeme lahendama, eks ole.
Aga lisaks aja andmisele uuele töötajale kohanemiseks peaks teda oluliselt rohkem toetama. Olen kuulnud (ja ülikoolis õppinud), et järjest rohkematel ettevõtetel ja asutustel on sisseelamisprogrammid. Nii ei pea iga uue töötaja puhul jalgratast leiutama ning tavaliselt tähendab see ka mentori või mõne muu isiku kaasamist, kes aitab uuel töötajal sisse elada.

Minu viimasel palgatööl oli mul võimalus paar kuud töötada koos töötajaga, kelle asendajaks mind palgati. Nii sai ta mind jooksvalt kurssi viia ning mina sain igal hetkel küsida abi, selgitusi ja infot.
Uue töötaja suhtes peaks olema realistlikud ootused ning need temaga ka läbi arutatud. Töökeskkond peaks olema avatud ning innustama küsimusi ja abi küsima. Loomulikult mitte ainult uue töötaja puhul.
Minul oli ühel töökohal kohe töölepingus kokku lepitud, et kui ma läbin katseaja edukalt, siis mu palk tõuseb. See näitab selgelt, et keegi ei arvanud, et ma esimesest päevast hakkan maailma vallutama. Kuigi ma olin oma ala väga hea spetsialist ja sain väga head palka.
Kus see soovitus võiks toimida?
Näiteks avaliku esinemise puhul võib soovitus “fake it till you make it” mingil määral toimida. Kui sa pead esimest korda tegema ettekande, ükskõik, kas näost näkku või veebi teel. Ükskõik, kas sind on kuulamas 10 või 100 või 1000 inimest. On loomulik, et sa ei tunne end enesekindlana.

Ega sa ei suuda täielikult seda varjata, aga mingil määral on okei üritada teeselda, et tegelikult sa ei tunnegi, et tahaks ära joosta.
Samas on palju nippe, kuidas esinemisärevusega toime tulla ning ka siin ei tasu liiga palju energiat teesklemisele kulutada.
Realistlik, toetav ja empaatiline töökeskkond
Sa oled piisav.
Sind on sellele töökohale valitud. On arusaadav, et tunned kerget ärevust. Mõtle sellest, kui positiivsest: sa tunned elevust! Sa saad end uues kohas ja rollis proovile panna. Rakendada oma teadmisi ja oskusi, aga ka palju uut õppida.
Ärme pane endale ega teistele pinget, et juba esimesel tööpäeval peab olema superstaar. Ärme pane üldse selliseid ootuseid ei endale ega teistele. Me oleme inimesed. Ägedad, toredad, targad, vaimukad – aga inimesed.

Sellel ja paljudel teistel olulistel teemadel räägime palgateadlikkuse koolitaja ja konsultant Irene Annusega teisipäeval 29.aprillil kl 19:00 vebinaril “Kuidas olla edukas tööturul (ka majanduslanguse ajal)?”.
Kui oled kiire, saad soodsamalt!
One thought on “Teeskle, varja ja valeta?”
Kommenteerimine on suletud.